Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komiksový workshop

www.detskyworkshop.cz

Workshop vede komiksový scénárista, ing. Daniel Vydra, děti se stručně seznámí s komiksem, jeho historií a principy a konkrétním postupem tvorby komiksu. V další a nejdůležitější části, se děti samy promění ve scénáristy a ilustrátory, rozdělí se do skupin a týmovou prací vytváří komiks na dané téma a připravené podklady. Témata mají vždy vtipnou pointu, tak, aby to pro děti bylo zábavné. Výsledky prací se ihned konfrontují mezi jednotlivými týmy.

Workshop je vhodný pro skupinu cca do 30 dětí a věkovou kategorii druhého stupně ZŠ. Pro prezentaci je potřebný dataprojektor. Do tvorby komiksu se mohou aktivně zapojit i paní učitelky, které v sobě tak objeví netušené tvůrčí možnosti :-).

Ohlasy účastníků:

Mgr. Markéta Nekudová, Katolické gymnázium Třebíč:
Pedagogové Katolického gymnázia v Třebíči navštěvují společně se studenty velmi rádi programy, které nabízí Městská knihovna v Třebíči. Vždy se jedná o jedinečná setkání, při nichž jsou využívány všechny dostupné moderní technologie. Ani komiksový workshop s ilustrátorkou Markétou Vydrovou a autorem komiksů a hudebníkem Danielem Vydrou nebyl výjimkou. Žáci se nejprve prostřednictvím powerpointové prezentace stručně seznámili s komiksem, jeho historií, principy a konkrétním postupem tvorby komiksu. Záhy se však sami proměnili ve scénáristy a ilustrátory. Rozdělili se do skupin a v týmech vytvářeli komiks na dané téma. Všechny skupiny měly k dispozici připravené podklady, tedy xerokopie existujících autorčiných komiksů, kterým částečně chyběl text. Úkolem bylo doplnit text takovým způsobem, aby byla byla zachována vtipná pointa. Jednotlivé týmy výsledky svého snažení ihned konfrontovaly s ostatními skupinami, což bylo velmi zábavné. Program byl veden velmi profesionálně a byl po účastníky bezesporu přínosný.
 

 

Mgr. Eva Bazalová, Městská knihovna v Třebíči
S manželi Vydrovými jsme měli možnost setkat se v knihovně už několikrát a vždy jsme byli společně s malými posluchači nadmíru spokojeni. Naše poslední setkání ale bylo trochu odlišné. Jednak věkovým složením posluchačů, protože přišly starší děti, a jednak celým svým průběhem. Kdo pracuje s teenagery, ví, že zaujmout je není zrovna jednoduchá věc. Danielu Vydrovi a jeho ženě Markétě se to ale povedlo. Kromě toho, že se žáci bavili nad dotvořením komiksových situací, se dozvěděli i nenásilnou formou řadu faktických informací o komiksu, jeho historii i seznámili se i s postupem jeho tvorby. Komiksové situace pak dotvářeli jak v textové, tak i výtvarné podobě. Poté jsme měli možnost se s jejich výtvory seznámit na plátně a opravdu jsme se bavili, ale i divili, jak nápadití při tvorbě byli.
Každopádně můžeme stoprocentně celou dílnu manželů Vydrových všem doporučit.

Reference: Městská knihovna Třebíč

Komiksy a Storyboardy

Foto z komiksové dílny

p1330768.jpg  

p1330769.jpg 

p1330770.jpg 

p1330771.jpg